Mise STS-134 — Poslední let raketoplánu Endeavour

Oficiální fotografie posádky mise STS-134

Oficiální fotografie posádky Mise STS-134

Mise STS-134 bude posledním startem raketoplánu Endeavour a historicky předpoledním letem amerických raketoplánů před plánovaným ukončením programu Space Transportation System (STS).

Start:  pondělí 16. května v 8:56 h ráno EDT (14:56 h českého času), Kennedyho kosmické středisko na ostrově Merritt Island
Plánovaný návrat: 1. června 2011
Délka expedice: 16 dní

Vše o misi STS-134 najdete na stránkách NASA

Družicový stupeň Endeavour: 25 start
první start 7. 5. 1992, náhrada za raketoplán
Challenger zničený při havárii v roce 1986
Celkový čas v kosmu: 280dní 3hod 45min,
cca 4.300 obletů Země

Celkově 134. start amerického raketoplánu, celkový kumulovaný čas v kosmu všech pěti orbiterů: 3roky 206dní 5hod 7min

Předposlední start raketoplánu před plánovaným ukončením programu Space Transportation System (STS) – první start 12. 4. 1981, plánovaný poslední start 28. 6. 2011.

Posádka Endeavour STS-134:
Mark E. Kelly (velitel, 4. start)
Gregory H. Johnson (pilot, 2. start)
Edward M. Fincke (3. start)
Gregory E. Chamitoff (2. start)
Andrew J. Feustel (2. start)
Roberto Vittori (ESA/Italie, 3. start)

Zásobovací a montážní let k ISS, 4x výstup do volného kosmu (EVA) E. Fincke, A. Feustel – 3x EVA, G. Chamitoff – 2x EVA

Hlavní vynášený náklad:
Alpha Magnetic Spectrometer AMS-02
Experimentální částicový detektor, zmenšenina detektoru používaného na velkých urychlovačích, vyvinutý v Evropském středisku jaderného výzkumu CERN

Historie Endeavouru

Endeavour je pátým a zároveň posledním vyrobeným raketoplánem. Vznikl jako náhrada za zničený raketoplán Challenger, který vybuchl po startu roku 1986.

Endeavour poprvé letěl do vesmíru v roce 1991. Prvních sedm let sloužil k provádění různých vědeckých experimentů, vypouštění družic nebo opravě Hubbleova kosmického dalekohledu. V lednu 1998 letěl k ruské orbitální stanici Mir a od prosince 1998 až do současnosti už létal pouze k Mezinárodní kosmické stanici ISS.

Na svou poslední pouť do vesmíru se raketoplán vydal 16. května 2011. Tento let je  zároveň historicky předposlední let amerických raketoplánů. Po něm už poletí jen Atlantis.

Raketoplán pomůže najít antihmotu

Let raketoplánu Endeavour byl několikrát odložen. Na vině nebyly ani tak problémy s raketoplánem, jako s přístrojem, který má do vesmíru vynést. Jedná se o alfa-magnetický spektrometr AMS-02. Ten by měl sledovat projevy případné existence antihmoty v našem vesmíru. Jde o velmi důležitý experiment. S otázkou temné hmoty se astronomové a kosmologové snaží vypořádat už delší dobu. Zatím příliš úspěšní nebyli. V našem vesmíru dominuje hmota, zatímco antihmoty je v něm nepatrné množství. Antihmota vzniká například při interakci částic hmoty, kdy vzniká dvojice elektron a jeho antičástice pozitron. Antičástice ale nevydrží existovat dlouho a rychle mizí (anihilují) za vzniku záření gama.

Spektrometr AMS ovšem dělal vědcům a technikům, kteří ho připravují, problémy. Zjistili, že supravodivé magnety, které jsou důležitou součástí zařízení, nefungují tak, jak by měly. A také je tu problém, jak zajistit ve vesmíru jejich dlouhodobou funkci, protože je třeba chladit je na velmi nízkou teplotu. Na počátku roku 2010 bylo rozhodnuto nahradit je permanentními magnety, což ovšem znamenalo předělat celý přístroj a pak ho řádně otestovat. Let raketoplánu tak byl o řadu měsíců odložen.

Naposledy v šesti lidech

Nálepka mise se jmény všech členů posádky

Nálepka mise se jmény všech členů posádky

Raketoplán Endeavour dopraví na Mezinárodní kosmickou stanici šestičlennou posádku. Je to obvyklý počet členů posádky, ale tentokrát to bude naposledy. Let STS-135, tedy Atlantis, bude mít posádku už jen čtyřčlennou.

Velitelem letu Endeavouru je americký astronaut Mark E. Kelly, pro kterého to bude čtvrtý let do vesmíru. Kelly letěl poprvé roku 2001, pak 2006 a 2008. Ve všech třech případech to byly lety k ISS.

V posádce letu STS-134 budou další čtyři astronauti ze Spojených států: Gregory H. Johnson, Michael Fincke, Andrew J. Feustel, Gregory Chamitoff a jeden z Itálie – Roberto Vittori, zastupující Evropskou kosmickou agenturu.

Komentáře nejsou povoleny.