Zdeněk Miler – Krtek a raketa

Obal knihy Krtek a raketa

Obal knihy Krtek a raketa

Příběh Krtek a raketa vznikl nejdříve v podobě filmové, a to v roce 1965. Je to v pořadí třetí film autora Zdeňka Milera s postavičkou Krtka. Prvním byl Jak krtek ke kalhotkám přišel (1957) a druhým Krtek a autíčko ( 1963). Pan Miler vytvořil námět, scénář, výtvarnou část filmů a sám je i režíroval. Krtek a raketa je tedy film autorský.

Ve filmu Krtek a raketa Krteček objeví pod zemí neznámou věc – raketu. Se zvědavostí do ní vleze a najde v ní velký knoflík. Co se asi stane, když
ho zmáčkne? Je to zvonek? Trochu se bojí, ale nakonec knoflík zkusí zmáčknout. Místo očekávaného zazvonění uslyší sssst, rattta, bum bum…. Raketa nastartuje a vyletí k oblakům… Tento příběh prožívá Krtek v roce 1965. Autora ani ve snu nenapadlo, že o 46 let později poletí plyšová figurka Krtečka do Vesmíru doopravdy…

Pozdrav Zdeňka Milera astronautu Feustelovi

Pozdrav Zdeňka Milera astronautu Feustelovi

Podle filmového příběhu nakreslil pan Miler následně i knížku Krtek a raketa. Ta byla  poprvé vydána v tomtéž roce. Je to jediný knižní titul s postavičkou Krtka, ke kterému  napsal autor také text.

Kniha byla přeložena do řady jazyků – němčiny, angličtiny, maďarštiny, finštiny, ruštiny a čínštiny. Nyní se připravuje její vydání i v Japonsku. Film Krtek a raketa potěšil malé i dospělé diváky v celé řadě zemí Evropy, Asie a Afriky.

V Praze dne 2. 3. 2011
Milena Fischerová, právní zástupkyně autora

Komentáře nejsou povoleny.