Kresba českého chlapce poletí v raketoplánu Endeavour

Kresba českého chlapce Tomáše Suchana (14 let, Praha) poletí v osobním balíčku astronauta Andrewa Feustela na palubě raketoplánu Endeavour při jeho posledním letu.

Feustelovi s obrázkem Tomáše Suchana (14 let), který si s sebou vezme na misi STS-134Americký astronaut Andrew Feustel se o svém zařazení  do posádky letu raketoplánu Endeavour STS 134  dozvěděl  v  České republice.  Tou dobou totiž na pozvání Astronomického ústavu AV ČR pobýval v ČR, kam nejen přivezl Písně kosmické Jana Nerudy, které s sebou v roce 2009 vzal na palubě raketoplánu Atlantis k Hubbleovu kosmickému dalekohledu, ale absolvoval zde také velmi úspěšné turné s besedami pro veřejnost.

Byl srpen roku 2009, mikrobus Astronomického ústavu AV ČR stál u čerpací stanice v Brně a zatímco řidič tankoval, astronaut Feustel probíral ve svém mobilním telefonu došlou elektronickou poštu. Seděl jsem jako doprovod a organizátor besed vpředu a najednou jsem zaznamenal vzrušení všech členů rodiny – manželky Indiry, synů Ariho a Adena a samozřejmě Andrewa Feustela. Na dotaz mi nejdříve odpověděla Indira Feustelová: „Drew se právě od NASA dozvěděl, že byl zařazen do letu STS 134″. Všichni jsme spontánně zatleskali. Byli  jsme totiž už čtvrtý den na společné cestě  Českou  republikou a naše posádka se již velmi dobře znala a také jsem velmi dobře věděl, jak Andrew Feustel svoji práci miluje a jak se jí naplno věnuje.

V předvečer odletu rodiny Feustelových, když jsem to doma vyprávěl, jsem nahlas vyslovil otázku „Co tak jenom dát  Andrewovi Feustelovi  s  sebou,  aby  viděl,  že máme radost z rozhodnutí NASA spolu s ním?“ Můj syn vzal fixy, sedl a zhruba za hodinu měl hotov obrázek, který se skládal z ústředního nápisu STS 134 a kolem označení mise byla napsána křestní jména celé rodiny, to vše v osobitém grafickém provedení.

Obrázek jsem v pondělním brzkém ránu předal astronautovi na ruzyňském letišti a popřál celé rodině pěknou cestu zpět do USA. Jaké bylo naše překvapení, když na Vánoce 2009 přišlo od rodiny Feustelových přání s přílohou — fotografií, jak ti, co byli na obrázku vyjmenovaní, drží ve svátečním vánočním oblečení tento obrázek v ruce. Bylo to maximálně milé. Ještě větší překvapení ale čekalo na svou chvíli, a to až mi telefonicky Drew oznámil, že se rozhodl tento obrázek vzít s sebou ve svém osobním balíčku na palubu raketoplánu. Zeptal jsem se ho na to pro jistotu raději ještě třikrát …

Fotografie obrázku českého chlapce, který poletí na palubě Endeavouru, nemá žádné velké rozlišení. Museli jsme ji vyříznout z rodinné fotografie Feustelových. Nikoho z nás tehdy nenapadlo, že bychom si měli udělat kopii, naskenovat ten obrázek, že by měl být něčím výjimečný… byl to prostě dárek. A nyní poletí na oběžnou dráhu Země. Od českého žáka základní školy k Mezinárodní kosmické stanici.

Autor obrázku: Tomáš Suchan, 14 let, Praha
Otec autora: Pavel Suchan, Astronomický ústav AV ČR, suchan@astro.cz, 737 322 815

Komentáře nejsou povoleny.