Spolupráce mezi Americkým úřadem pro letectví a vesmír (NASA) a Českou (Československou) republikou má mnohaletou tradici. Vyzdvihnout můžeme například práci významného českého astronoma prof. Zdeňka Kopala, jehož podrobné mapování Měsíce umožnilo dobře vybrat místa pro první přistání člověka na Měsíci v rámci výprav Apollo.
V současné době je Česká republika zapojena do široké mezinárodní spolupráce mezi Evropskou kosmickou agenturou (ESA) a NASA. Podílí se například na vývoji kosmického dalekohledu IXO – Mezinárodní rentgenové observatoře a zpracování měření sluneční kosmické sondy SOHO.
Americký vědec o spolupráci NASA-Česká republika
Harry N. Swenson z Amesova výzkumného centra NASA, který pracuje v leteckém oddělení NASA, jež se zabývá výzkumem kontroly vzdušného provozu, vzpomíná na svou práci v České republice:
“Velmi úzce jsem spolupracoval s profesorem Michalem Pěchoučkem z ČVUT na výzkumu týkajícího se bezpečné integrace civilního využití nepilotovaných letounů (un-manned aerial vehicles, UAV) ve vzdušném prostoru během svého čtyřměsíčního pobytu v Praze v roce 2010 v rámci vědeckého programu Velvyslanectví USA.
NASA se velmi zajímá o výzkum a technologie, které umožní běžný přístup nepilotovaným letounům do národního vzdušného prostoru. Projekt týmu prof. Pěchoučka je věnován velmi inovativnímu výzkumu bezpečného působení velkého množství nepilotovaných letounů pro americkou armádu. Tento výzkum má také zásadní dopad na bezpečné fungování civilních nepilotovaných letounů.
Během svého pobytu v Praze jsem získal rozsáhlé znalosti o výzkumu týmu ČVUT a o jeho možné implementaci. Po návratu do NASA jsem o svých pražských zkušenostech informoval své kolegy z týmu nepilotovaných letounů. Také se mi v květnu 2010 podařilo pozvat prof. Pěchoučka do Amesova výzkumného střediska NASA, aby zde přednášel o svém projektu. Nyní profesor Pěchouček působí ve Spojených státech jako hostující profesor na University of California v Los Angeles. Díky tomu se snažíme o další spolupráci.