Šest statečných pro derniéru Endeavouru

Připravil Tomáš Přibyl, www.kosmonaut.cz

Mark Kelly

Mark Kelly

Mark Kelly

Do vesmíru se vydává počtvrté, podruhé jako velitel raketoplánu. Jeho manželství se členkou Kongresu USA Gabriellou Giffordsovou, která utrpěla letos v lednu při atentátu v Tucsonu (stát Arizona) průstřel hlavy, je dostatečně známé a medializované – dokonce natolik, že se Mark Kelly kvůli nekonečným otázkám na svůj soukromý život rozhodl nezúčastnit většiny tradičních předstartovních setkání s novináři.

Zajímavé je, že jednovaječné dvojče Marka Kellyho Scott je také astronautem: Scott se letos v březnu vrátil z půlročního pobytu na Mezinárodní kosmické stanici. Start raketoplánu Endeavour byl přitom jeden čas plánovaný na letošní únor, takže vše nasvědčovalo tomu, že by se oba bratři mohli ve vesmíru setkat. Osud ale rozhodl jinak.

Gregory H. Johnson

Gregory H. Johnson

Gregory H. Johnson

Pilot raketoplánu Endeavour, do vesmíru letí podruhé. Přezdívá se mu „Krabice Johnson“ (Box Johnson), někdy zkráceně jen „Krabice“ (Box). Vysvětluje, že tato přezdívka vznikla v době operace Pouštní bouře (v jejím rámci absolvoval 34 bojových misí), kdy utrpěl zranění zad a byl předčasně poslán zpět domů do USA. Johnson tehdy dal všechny své věci do krabice, na ni napsal „Box Johnson“ (Johnsonova krabice) a nechal ji zde. Jeho kamarádům pilotům měla trochu ironicky připomínat, že on už je doma – a že tu po něm zůstala jen a právě ona krabice s nyní již nepotřebnou výstrojí. Od té doby mu prý kolegové neřekli jinak, než právě „Box Johnson“.

Edward Fincke

Edward Fincke

Edward Fincke

Dvojnásobný veterán z letů na oběžnou dráhu se těší, že v průběhu nadcházejícího letu raketoplánu Endeavour překoná rekord v kumulované délce pobytu Američana ve vesmíru. Ten dosud drží časem 377 dní astronautka Peggy Whitsonová – Fincke má zatím nalétáno 366 dní. A protože je stávající mise raketoplánu Endeavour plánovaná jako šestnáctidenní, měl by být rekord o pět dní pokořený. Zajímavé také je, že ač byl Fincke ve vesmíru již dvakrát, raketoplánem letí poprvé – předchozí cestu mu zajišťovala ruská loď Sojuz.

Gregory Chamitoff

Gregory Chamitoff

Gregory Chamitoff

Veterán z dlouhodobého pobytu na Mezinárodní kosmické stanici (zajímavé je, že startoval raketoplánem Discovery, ale na Zemi se vracel o šest měsíců později na palubě Endeavouru). V průběhu jeho pobytu na ISS navštívil stanici „kosmický turista“ Richard Garriott (mimochodem, syn astronauta Owena Garriotta, veterána z programu Apollo). Ten v beztíži natočil z recese krátký film „Apogeum strachu“. Jeho záplatka byla jednoduchá: těsně před odpojením lodi Sojuz z ní prchne „kosmický turista“, kterému se na stanici moc líbí a nechce se vrátit na Zemi. Následně se několik dní skrývá, až po něm začne pátrat právě Chamitoff a Fincke (byli tehdy spolu na stanici, nyní se tedy setkávají v posádce raketoplánu Endeavour STS-134) znepokojení neobvykle vysokou spotřebou kyslíku. Osmiminutový snímek se stal historicky prvním hraným filmem vytvořeným na oběžné dráze.

Andrew Feustel

Andrew Feustel

Andrew Feustel

Do vesmíru startuje podruhé (poprvé se v květnu 2009 podílel na finální opravě Hubbleova kosmického teleskopu). Je členem rockové skupiny Max-Q, v níž vystupují výhradně astronauti: ve skupině dělá zpěváka a kytaristu. Název „Max-Q“ je odvozený od technického termínu označujícího maximální dynamické namáhání. V okamžiku Max-Q je totiž v kabině raketoplánu největší kravál, takže členové kapely si mohou dovolit žertovat, že „dělají hluk, a ne hudbu“. Více o najdete v rubrice Andrew Feustel.

Roberto Vittori

Roberto Vittori

Roberto Vittori

Italský astronaut ESA (jediný neameričan v posádce) je zároveň posledním Evropanem, který se kdy vydá na oběžnou dráhu raketoplánem. Ve vesmíru se má setkat se svým krajanem Paolem Nespolim, který příští týden zakončí svůj půlroční pobyt na Mezinárodní kosmické stanici. Poprvé v historii tak budou ve vesmíru najednou dva astronauti z Itálie. Je zajímavé, že ač Vittori letí do vesmíru potřetí, startuje poprvé na palubě raketoplánu – předchozí dvě mise letěl s na ruské lodi Sojuz (podobně jako jeho kolega z posádky Edward Fincke).

Komentáře nejsou povoleny.