Zdeněk Miler: Posílám astronautovi Krtka pro štěstí

Klikněte pro větší obrázek pozdravu Zdeňka Milera astronautovi Feustelovi

Pozdrav Zdeňka Milera astronautovi Feustelovi

Pan Zdeněk Miler (90), autor populární postavičky Krtek a pohádky Krtek a raketa, dostal jednoho listopadového dne loňské roku nečekanou zprávu – plyšového krtka by si chtěl vzít jeden americký astronaut do kosmu na jeho poslední let raketoplánem. Tím mužem je Američan Andrew Feustel, který si ho vybral, po poradě s rodinou a českými přáteli, jako talisman pro štěstí.

A protože pan Miler celý život dával dětem i dospělým svými příběhy s Krtkem radost, velmi ho potěšilo, že malý plyšový krtek bude doprovázet jednoho amerického astronauta na této náročné misi a zpříjemní mu chvíle daleko od domova.

Brzy bylo zřejmé, že pro vesmírnou cestu bude muset být vyroben unikátní plyšový Krtek a tak pan Miler svolil k úpravě plyšové figurky tak, aby se vešla do osobního balíčku kosmonauta a splňovala další požadavky NASA. První fotografie z tréningového střediska v Houstonu na sebe nedaly dlouho čekat. Zdeněk Miler sledoval, jak Krtek prochází, s úsměvem jemu vlastním, zkouškami na trenažéru raketoplánu. Na jedné z fotografií byl s Krtkem i velitel posádky raketoplánu Endeavour Mark Kelly, manžel zraněné senátorky Gabrielle Giffordsové. Posádka bude optimismus Krtka potřebovat více než se zprvu zdálo.

S Andrewem Feustelem se pan Miler nikdy nesetkal, ale jeho misi drží palce. S radostí poslal Feustelovým k Vánocům knížku Krtek a raketa v anglickém překladu s autorovým podpisem. Zdeňka Milera potěšilo, že projekt Do vesmíru s Krtkem budou provázet nejrůznější vzdělávací akce pro české děti v různých městech ČR.

K dalšímu spojení Krtka s misí STS-134 došlo při vytváření speciálního loga Do kosmu s Krtkem, kterému pan Miler věnoval velkou pozornost.

Ve chvíli, kdy byl oznámen poslední termín předpokládaného startu raketoplánu Endeavour natočil Zdeněk Miler videopozdrav: „Zdravím všechny americké děti a kosmonautovi panu Feustelovi posílám Krtka pro štěstí.“

Komentáře nejsou povoleny.