Andrew Feustel převzal ve Zlíně čestný doktorát

Andrew Feustel na Univerzitě Tomáše Bati ve Zlíně

5. srpna 2011 — Před 500 lidmi získal americký astronaut Andrew Feustel „hvězdný doktorát“ na Univerzitě Tomáše Bati ve Zlíně. Drew řekl, že je to jeho první čestný doktorát. „Manželům Feustelovým jsme se rozhodli udělit hvězdný doktorát za to, že vzali krtka na výlet ke hvězdám,“ rektor Univerzity Tomáše Bati Petr Sáha.

„Krásná aula Univerzity Tomáše Bati krátce po 14. hodině potleskem vítá Andrew Feustela a jeho ženu Indiru. Rektor univerzity předává astronautovi „Hvězdný doktorát“. Je tu přes 500 lidí a opět se tu prolíná úžasná atmosféra s mnoha otázkami, humorem a zájmem. Sál potleskem odměňuje česká slova Andrew Fesutela. Rychle přejíždíme krásnou krajinou do Valašského Meziříčí. V tomto městě, poučeném už zkušenostmi s enormním zájmem, asistují městští strážníci jak v ulicích, před radnicí, tak jako doprovod našeho auta i během autogramiády – děkujeme,“ píše Pavel Suchan z Astronomického ústavu AV ČR, který Andrewa Feustela v České republice doprovázel. Více v jeho reportáži Návštěva Andrewa Feustela den za dnem

Ve Zlíně přivítal astronauta hejtman Stanislav Mišák (ČSSD) společně s členkou rady Hanou Příleskou (ČSSD) a dalšími zástupci kraje. „Do Zlínského kraje zavítaly již desítky prestižních hostů, diplomatů a reprezentantů nejrůznějších států a organizací, ale návštěvu z vesmíru zde máme poprvé,“ zahájil hejtman v prostorách Baťova mrakodrapu setkání s Andrew Feustelem, jehož doprovázela manželka, synové a delegace z Astronomického ústavu Akademie věd ČR, České kosmické kanceláře a Hvězdárny ve Valašském Meziříčí.

Andrew Feustel prohlásil, že Zlínský kraj je velmi výjimečný. „Od prvního počátku vnímáme, že Zlínský kraj je zvláštní region, že je to něco jiného, než jsme zatím v České republice viděli. Chceme zde povyprávět příběh o putování do kosmu a vzbudit hlavně v mladých lidech a dětech zájem o vědu. Rodiče mé manželky se osobně znali s panem Baťou, proto pro nás příjezd do Zlína znamená zcela zvláštní okamžik,“ řekl Andrew Feustel a hejtmanovi předal fotografii přímo z mise, jíž se zúčastnil – se speciálním věnováním pro Zlínský kraj.

Do hovoru, který se nesl v mimořádně přátelském a neformálním duchu, se s aktivní češtinou zapojovala také astronautova manželka Indira, jejíž maminka pochází ze Znojma. Právě osobní vazba k České republice a její kultuře sehrála roli, proč s sebou Američan na palubu raketoplánu vzal v roce 2011 plyšovou postavičku oblíbeného Krtečka a v roce 2009 Nerudovy Písně kosmické.

Astronauta během debaty s hejtmanem o řadě témat spjatých se Zlínským krajem – od průmyslu a dopadu hospodářské krize na ekonomiku regionu až po oblast vzdělávání – zaujala mimo jiné zmínka hejtmana o blížící se automobilové soutěži Barum Czech Rally. Přiznal, že motoristický sport je jeho velkou zálibou, kterou s ním sdílejí i synové Ari a Aden. Velkou radost mu proto udělal dárek věnovaný hejtmanem – obraz staršího závodního vozu od Daniela Šenkeříka. Chlapci dostali anglickou verzi monografie o významném a světově proslulém rodákovi Zlínského kraje J. A. Komenském a publikaci o budově 21, paní Indiru Stanislav Mišák obdaroval sklem z produkce továrny v Květné.

Po tiskové konferenci v sídle Zlínského kraje se delegace přemístila na oběd, při němž byl přítomen také zlínský primátor Miroslav Adámek (TOP 09/STAN) a rektor Univerzity Tomáše Bati Petr Sáha. Program ve Zlíně vyvrcholil besedou s občany a autogramiádou ve zcela zaplněné Aule Academia Centra. Univerzita astronautovi udělila „hvězdný“ doktorát.

Čtěte také: „UFO? Nemůžu říct, že neexistuje,“ vtipkoval astronaut ve Zlíně

Příspěvek byl publikován v rubrice Drew Feustel v ČR. Můžete si uložit jeho odkaz mezi své oblíbené záložky.

Komentáře nejsou povoleny.