NASA vyjádřila zármutek nad úmrtím Zdeňka Milera

Setkání Zdeňka Milera s Andrew Feustelem letos v srpnu

Setkání Zdeňka Milera s Andrew Feustelem letos v srpnu

1. prosince 2011 — Americká vesmírná agentura NASA vyjádřila zármutek nad skonem českého animátora Zdeňka Milera, který je autorem světoznámé postavičky Krtka.  Postavičku letos v květnu vzal sebou do vesmíru na misi STS-132 americký astronaut s českými vazbami Andrew Feustel. Nicole Cloutierová z NASA napsala: „Se zármutkem jsme si přečetli zprávu o úmrtí Zdeňka Milera. Vím, že jeho Krtka lidé milovali a že v srdcích zůstane napořád.“

Zdeněk Miler zemřel 30. listopadu ve věku 90 let. V roce 1965 napsal příběh nazvaný „Krtek a raketa“, ve kterém Krteček nasedne do rakety, něco se pokazí a on se ocitne na osamoceném ostrově. Letos se plyšový Krtek skutečně nalodil na palubu raketoplánu Endeavour v osobním balíčku astronauta Andrewa Feustela a v kosmu strávil 16 dní v rámci mise STS-134, která vynesla na oběžnou dráhu velmi citlivý přístroj zvaný alfa magnetický spektrometr. Andrew Feustel měl čest setkat se Zdeňkem Milerem letos v srpnu a osobně ho informovat o vesmírném dobrodružství malého Krtka. Prohlédněte si fotografie ze setkání Zdeňka Milera s Andrew Feustelem.

Vzpomínka na poslední setkání s panem Milerem

Miroslav Konvalina

Tento týden ukončil kosmický Krtek Zdeňka Milera svou cestu do vesmíru a poté putování po celé České republice. Příběh o posledním letu raketoplánem Endeavour slyšely milióny lidí, tisíce českých dětí přišly na přednášky a kosmického Krtečka si pohladily. Několik set dětí nám poslalo své kresby do výtvarné soutěže Do kosmu s Krtečkem.

Nejlepší jsme ocenili a těšili se, až je ukážeme panu Zdeňku Milerovi. Tento týden jsem výtvarné práce vzal do sanatoria v Nové Vsi pod Pleší, abych dílka dětí od 5 do 15 let ukázal autorovi jejich předlohy. Pan Zdeněk Miler seděl u okna, díval se po obědě ven do parku a pil kávu. Byl rád, že jsme přijeli, četli mu dětské básničky o Krtkovi a ukazovali mu kresby dětí na barevných čtvrtkách. Tu tichým hlasem ocenil provedení Krtečka, tu zase rakety a komentoval i dětské představy o setkání Krtečka s Marťany. Jeden z obrázků si chtěl pověsit ve svém pokoji a ptal se, zda ty další budou vystaveny.

Pak vyprávěl svůj další příběh Krtečka, který se mu od té doby, kdy jeho plyšová hračka letěla do kosmu, honí hlavou – Příběh Krtka v kosmu. Tento příběh vyprávěl i rodině astronauta Feustela během jeho letošní návštěvy sanatoria. Pan Miler se stále vyptával, jak to v tom kosmu vlastně vypadá, aby to mohl namalovat.

Hodinka u pana Milera uběhla jako voda, stiskl mi naposledy ruku, lehce se usmál a poděkoval dětem za jejich věrnost Krtkovi.

Byl jsem asi jedním z posledních, kdo se v úterý těšil z přítomnosti pana Milera. Jsem šťastný, že poslední chvíle svého života mohl přemýšlet o kresbách dětí, které měly stejnou touhu jako on – namalovat příběh Krtečka ve vesmíru, příběh inspirovaný skutečností.

Nám, kteří jsme se podíleli na letošním projektu Do kosmu s Krtkem a znali pana Milera, je moc líto, že autor, bez kterého by to nebylo možné, už nebude moci dětem vyprávět o tom, jak jeho pohádky s Krtečkem vznikaly. Jsme ale rádi, že jsme mu kresby dětí, na které celý život myslel především, mohli ukázat. Měl z toho velkou radost.

Rádi bychom i touto cestou vyjádřili rodině pana Milera a všem jeho blízkým upřímnou soustrast.

Příspěvek byl publikován v rubrice Nezařazené. Můžete si uložit jeho odkaz mezi své oblíbené záložky.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

*

Můžete používat následující HTML značky a atributy: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>